SAYIN OKTAY TAŞÇI

Haber gönderdim. Şirket işleri ve geçmişi konuşmayacağım diye kabul etmedin. Korkundan mı? Kindarlığından mı? Bilmiyorum. Bu mektupta da geçmişten bahsetmeyeceğim. Sadece şunu belirteyim.  Altmış yıllık yaşamımda  gördüğüm en iyi iki yalancıdan birisin. Övünç mü alırsın yergi mi o da sana kalmış.

Ayrıldıktan sonra, on yıldır okuyor ve sorguluyorum. Geçmişimle barışamıyorum. Şu an o geçmişi sen de yaşıyorsun. Kendini biraz solcu addediyorsun ya bu mektubu onun için yazıyorum. Addediyorsan hala okumaya devam et. Yok ben solcu molcu değilim diyorsan okumayı burada bırak.

Ben  hümanistim bu nedenle de insanlara kolay kanar inanırım. Bu inancımdan ve kapitalizmi tam tahlil edemediğimden çok hatalar yaptım. Sıralayayım…

Sıvı her bardaktan hata her çukur kaptan içilir. Kapitalizm bunu yüzlerce çeşide bölmüş. Evde dolap dolusu bardaklar.

Rakı bir salatalık peynirle içilir. Ben pahalı sofralara çok paralar vermişim. Yıllar önce Nida Tüfekçi’nin on adet kirazla içtiğini görüp yine ders almamışım.

Dekorasyon ve moda tam bir tüketim tuzağı, bunu açıklamama gerek olduğunu sanmıyorum.

Altmışsekiz metrakare evde yaşamıştık üç kişi, çok normalmiş. Bunu büyük dubleks ve triplekslerde yaşayınca anladım. Doğada büyük alan işgal etmek başka canlıların alanlarından çalmaktır. Bu anlamda yazlık kavramı tam bir cevre felaketi katliamı… Bir iki ay kalacağız diye zevkleri için insanlar dağa taşa ev yapıyorlar yaban hayat kalmamış. O dağlardan yatırım için arazi alıp bir de telle çeviriyorlar hayvanlar geçemiyor.

Kapitalizm de yardım konusu tam bir felaket. İnsanlar artıklarını ihtiyaçları olmayan şeyleri birilerine veriyor buna da yardım diyor. Ankaralı arkadaşım artan giysileri temizlettikten sonra veriyormuş. Kuru temizleyicide vicdanını temizletiyor sanki.. Yardımı Jack London tarif etmiş.

Aç bir insanın tabağında ki yemeği aç bir köpekle yarı yarıya bölüşmesidir.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün gereksiz sen zeki insansın anlarsın. Bu geriye baktığımda şirketten ayrıldığıma pişmanım. Kalıp bunları işçi arkadaşlara öğretmek, evi olmayanlara ev almak, almışsekiz metrekare de oturmak isterdim. Bunları yapamabilmek için sen sipariş getiresin diye kıçını bile