SAYIN SÜRMELİ ABLA

Bu mektubu daha önce size yazıp göndermek istedim kabul etmediniz. Önce sizi sonra kendimi anlamakta güçlük çekiyorum. Herşeyi konuşmamıza rağmen rağmen insanlığa iyiliğe güzelliğe aykırı davranıyoruz. Ben siizn üzerinize bir de okuyorum.

Kapitalizm denen ucube bu tür mahlukatlar yaratıyor. Ben bunlardan olmayı red etmek istiyorum. U mektup ve diğerleri buna yardım edecek, umuyorum.

Ben hiçbir dine inanmam. Oğlunuz gibi… Felsefi deyimi ile ateistim.Bizm cenahta ki Müslümanlarda sizin tarafta ki hiristiyanlar da dinini okumadan bilmeden yaşıyorlar.Okusalar da anlamıyor ve uygulamıyorlar.

Sizin yedi günahınız var biliyor musunuz? Bilmiyorum. Bir defada  sayabilir misiniz? (Kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü,kıskançlık,oburluk,,öfke ve tembellik) Bizimkilerin de hadisleri sünnetleri var. Hem bilmez , bilseler de uygulamazlar. İki tarafta da kin intikam hoş karşılanmaz yasaktır. Ama yine de insanlar kindar ve intikamcıdır Bu nedenle 5-6 yaşında çocuğa kindarlık aşılaya biliyorlar. Sonra da bariş barış diye bağırıyorlar. Riyakârlığın dik alâsı….

Literatürde empati ,özeleştri, fedakarlık, özür dileme gibi kelimeler var. Ancak bu kavramlar pratik hayatta pek işlev görmezler. Mesela, siz  biriyle olan sorununuzda hiç kendinizi eleştirdiniz mi?

Aile bu çağa kadar önemli kurumlardan biridir. Bir süre daha önemini koruyacağa benziyor.Bireyler aileleri için her türlü yalanı söyler, her türlü haksızlığı yaparlar. Mesela siz çocuklarınızın yalan söylediğini bile bile yıllarca  haklılıklarını savundunuz. Hem de insanların gözlerinin içine bak baka kalplerini kıra  kıra… Defalarca aynı hatayı yapmasına rağmen evladınızı hep kucakladınız. Benim arap kızım da aynını yaptı. Fazla uzatmayayım. Aile haksızlığın kaynaklarından biridir. Tüm toplum aile haline getirilebilmelidir.

Benim yaşam şiârlarımdan biri; “insanlar hakaretsiz küfürsüz sıfatsız ve yalansız konuşmalıdır” Hayatınızda iki defa gördüğünüz birine Ailece küfür ediyorsunuz. Sevmediğiniz birine her türlü sıfatı yapıştırıyorsunuz. Bunu yaparken de tüm çevreniz seyrediyor. Ayıp oluyor diyemiyorlar. Ben diyeyim. Kötü söz sahibine aittir.

Yazdıklarımı hiç anlamadız. Değil mi? Bu da benim hatam. Bilgisiz okumayan okuduğunu anlamayan insanlarla iştişare de bulunursan, kendine de anana da karına da küfür yersin.

Belki bu dersi öbür tarafta kullanırım. Bilgisiz fikir olmaz bilgi de hala ilk etapta okumakla oluyor. Kaç kitap kaç makale okuyor okuyorsunuz?