DOĞA DERNEĞİ SAÇMALIĞINA VERİLEN CEVAP

 

Niye skandal olsun ki, çiftliklerde fabrikalarda tecavüz edilerek sütü çalınan, artık süt veremez ve doğuramaz duruma geldikten sonra mezbahalara gönderilen ve orada danalarla kuzularla birlikte katledilen inekleri yerken, kedi köpek sevip kendimizi hala hayvansever olarak addetme şuursuzluğu, şapşallığıyla aynı. Eminim haberdekiler de kendilerini hayvansever görüyordur.
Hayvanseverlik lafı, iticiliği bir tarafa, tam da bu haber ve fotoğrafta tezahür eden ikiyüzlülüğün, şuursuzluğun, şapşallığın ifadesi.
Et yemeden yaşayamayız gibi bir palavraya, allah hayvanları biz yiyelim diye yarattı gibi götten uydurma hikayelere inananlar için hiç de skandal olmaması lazım aslında, insan varoluşunun ikiyüzlülüğünün alelade bir fotoğrafı.
Haberi yapanlara ve çoğumuza göre doğa koruma müdürlüğünden yaban keçilerini koruması beklenir ancak mezbahalarda kiralık katillerce öldürülen parçalanan keçileri yememesi beklenmez, çünkü riyakarlığımız bunu gerektirir, riyakarlığımız yaban keçilerine üzülürken, köpeğin kuyudan çıkarılmasını beklerken, bir buçuk adana yememizi gerektirir.
Asıl skandal; varoluşu, bugünlere gelişi doğaya külliyen zarar olan, dünya üzerinde nefes alması bile ziyan olan türün, doğa koruma gibi bir laf uydurmasıdır, gitgide alçalmış olduğu halde kendisine en üstün canlı, eşref-i mahlukat gibi lakaplar vermesidir,
bu dünya üzerinde hala ortadan kalkmamış olmasıdır.